Google'da ilk sayfada çıkmak

Bu yazımızda Google'da ilk sayfada çıkmak konusunu ele alacağız. Web sitesi olanlar bunun ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirler. Çünkü dünyanın en iyi web sitesine de sahip olsanız insanlar sitenize ulaşamadıktan sonra, siteniz size hiç bir fayda sağlamayacaktır. İnsanların sitenize ulaşmasının sağlanması için google de üst sıralarda çıkmak gerekir. Eğer bunu başarabilirseniz web sitenizin gerçek gücünü farketmiş olursunuz. Ama bu işlemi yapmak öyle kolay değil. Her biri birbirinden mantıklı ve makul olan onlarca maddeyi beraber değerlendirelim. Emin olun bunları mantığıyla beraber kavrayıp uygularsanız sonuç başarılı olacaktır.

Hadi başlayalım o halde;

1. Google'yi Anlamak: Kendinizi google nin yerine koyun hemen hemen herkes 1. sayfada çıkmak ister peki siz google olsaydınız hangisini çıkarıdınız ? Her çıkmak isteyen siteyi mi yoksa o anahtar kelime ile en iyi sonucu ziyaretçiye sunan siteyi mi ? Tabiki hak edeni yani aratılan anahtar kelime ile ziyaretçiye en iyi sonucu veren siteyi çıkartmak istersiniz değil mi ? Şimdi en iyi sonuca ulaşmak için neler yapabiliriz beraber inceleyelim. 

2. Özgünlük: Az önce kendimizi googlenin yerine koyduk şimdi tekrar koyalım. Aynı anahtar kelime ile ilk sayfada yer almak isteyen yüzlerce site var diyelim. Bunların hepsi aynı içeriği birbirinden kopyalamışlar ve yazılar anahtar kelimeler neredeyse birebir aynı. Fakat bir tanesi tüm bunların dışında konuyu kendi cümleleri ile özgün olarak ele almış ve değişik bir sonuca ulaşmış google olsanız ona bir öncelik vermez misiniz ben olsam veririm. Google de benim gibi düşünüyor olmalı ki hep böyle yapıyor özgün içerikli siteleri daha üst sıralara yerleştiriyor.

3. Anahtar Kelime ile İçerik Uyumluluğu: Google de bulunmak istediğiniz anahtar kelime ile o bağlantıya tıklandığında çıkacak sonucun bir biri ile uyumlu olması gerekmektedir. Örneğin biz bu yazımızda "google'da ilk sayfada çıkmak" konusunu ele alacağız. Kısa süre içerisinde bu anahtar kelime ile listelendiğimizi göreceğiz. Ama web tasarım yazıldığında bu yazımız çıkmayacaktır. Dolayısıyla bu yazımızın anahtar kelimeleri arasına web tasarım yazmamızın bize bir artısı olmayacaktır. 

4. Sitenizin Hızı: Google her zaman çok hızlıdır biz daha yazmadan ne yazmak istediğimizi anlamaya çalışır ve bu çalışmasıdna genelde başarılıdır. Hızlı olmaya bu kadar önem gösteren ve bunu başaran google şüphesiz kriterleri arasında sitelerin hızı da yer almaktadır. Siz hiç en üst sıralarda yer alan sitelerin açılması için dakaikalarca beklediğinizi gördünüz mü ben görmedim. Dolayısıyla Google de üst sıralarda çıkmak gibi bir niyetiniz varsa sitenizin hızlı olmasını sağlamalısınız. 

5. Sitenizin Mobil Uyumlu Olması: Sizde takdir edersiniz ki artık insanlar internete bağlanmak için en çok akıllı cihazlarını kullanmaktalar. Tabiki google amcamız da bu durumun farkında. Mobil uyumlu olmayan bir site google deki sıralamanızı düşürebileceği gibi mobil uyumlu siteniz de sıralamanızı iyileştirecektir. 

6. Sayfadaki Resim Yazı Oranı: Sadece resimlerden oluşan bir sayfanın istenilen anahtar kelimeler ile ilk sayfada çıkması biraz zor gibi. Bazen bir resim onlarca satır yazının anlatmak istediğini tek başına anlatabilir ancak google yine de işini iyi yapıyor ve istiyor ki o resmi anlatan bir de yazı olursa daha iyi olur. Dolayısıyla sadece resim galerisi gibi duran bir sayfadan sa anlatılmak istenen konunun yanında resimlerle sadece desteklenmesi daha iyi olacaktır. 

7. Sitenizin güvenlik sertifikasına sahip olması: Eğer kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılabilen bir siteye sahipseniz. Sitenizin https: SSL sertifikasına sahip olması sıralamanızı iyileştirecektir.

8. Domaininizin Yaşı: İki tane aynı içeriğe sahip site düşünün birisinin domaini bir yıllık alınmış diğeri ise 10 yıllık alınmış olsun. Googlenin bu sayfaları sıralarken domaini 10 yıllık alınmış olan siteyi üst sıraya koyması muhtemeldir. Çünkü 1 yıllık alınan domain 1 yıl sonra uzatılmayabilir kapanıp gidebilir, fakat 10 yıllık alınan bir domain daha uzun zaman burda olacak demektir. Dolayısıyla google ilk sayfa deneyimi yaşamak istiyorsanız alan adınızı uzun vadeli almanızı öneririz. 

9. Google'yi kandırmaya çalışmayın; Sitenizin google de üst sıralara çıkması için çok fazla sayıda anahtar kelime, veya bu anahtar kelimeleri görünmeyecek şekilde gizlemek gibi kolay yollara başvurmayın. Emin olun google amca bunu yemeyecektir. Bunun yerine çıkmak istediğiniz anahtar kelimeleri en iyi şekilde anlatır makaleler yazın. Mesela bu makaleyi ele alalım. Bu makale de "Google'da ilk sayfada çıkmak" anahtar kelime grubunu açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Şu anda google de bu anahtar kelimeyi aratırsanız ilk sayfada çıktığını görürsünüz. Sonuç bu kadar basit. 

10. Google araçlarını kullanın; Google amca sitenizi daha iyi otimize etmek için web yönetici araçları hizmeti ile bir çok konuda site sahiplerine yardımcı olmaktadır. Buradaki özellikleri kullanarak web sitesinizi daha verimli hale getirebilir google de üst sıralara çıkmak için gereken işlemleri yapabilirsiniz. 

 

Peki bütün bu işlemleri kendiniz yapabilir misiniz ? İstesem yaparım ama zamanım yok dediğinizi duyar gibiyim. Dilerseniz siz sadece isteyin sizin için biz bütün bunlarla uğraşalım. Sitenizi google de ilk sayfa da istediğiniz anahtar kelimeler ile çıkartalım. Üstelik ücret iade garantisi ile.  0 850 207 46 94 Numaralı telefondan bizi arayıp teklif alabilirsiniz. 

 


google ilk sayfa google de ilk sayfa google'da ilk sayfada çıkmak Google’da üst sıralara nasıl çıkılır ?